Serial No. 40016X18BB
Stock No. 101303
2022 BIG BEE BIG BEE 40016X18BB
5.5 ft
7.5 In
Shop Similar Equipment
Details
Year
2025
Make
Big Bee
Model
40016X18BB
Category
Tillage
Subcategory
Disks
Stock No.
101303
City
Atmore
State
AL
Condition
New
Serial No.
40016X18BB
Width
5' 6"
Spacing
7.5 In
Description
Big Bee 40016 X 18BB Disk 5.5', 16 Blades, 7.5" Spacing, 18" Blades, 600lb, 3 PT Ball Bearing, Slide Adjustment System Provides Fully Adjustable Front and Rear Gangs Category I to Category II - 3 Point Hitch, Category II Quick Hitch Compatible, 6 1/2" Spacing Front, 7 1/2" Spacing Rear, 20" Notched Disk Blades, Cutting Width 6 1/2", Swaged, Forged, Full 1" Axles, Sealed Ball Bearings for Longer Life, Welded Reinforcement at Stress Points, Complete Main Frame Made From 3"x3" Tubing, 3"x3" Tubing Gang Arms Are Fabricated of High Test Tubing To Prevent Twisting, Made Long Enough to Allow Adjustments, Weight: 900 lbs. TO 1100 lbs. - DEPENDING ON NUMBER OF BLADES & BLADE SPACING